Výlet po drobných památkách z Ještědu k prameni Ploučnice
Sobota 8. 10. 2005
Jak se již stalo téměř zvykem, vydali jsme se na začátku měsíce října opět do okolí Liberce. Vyjeli jsme vlakem v 7.49 hodin z České Lípy a postupně se k nám přidávali další účastníci, až se nakonec na nádraží v Liberci sešlo 34 účastníků, a to jak členů sdružení, tak i rodinných příslušníků a přátel. Tramvají jsme se přesunuli do Horního Hanychova, odkud jsme se všichni - s výjimkou pana Hechta, který se rozhodl zdolat kopec sólovýstupem - nechali vyvézt lanovkou na vrchol Ještědu. Tam nás přivítalo krásné slunečné počasí, ale také velmi silný vichr, který nás brzy zahnal do závětří proskleného ochozu vysílače, odkud jsme se mohli kochat výhledem do širokého okolí. V bufetu se také většina z nás občerstvila kávou a různými dobrotami.
Po seskupení jsme vyrazili z Ještědu dolů. Minuli jsme odbočku do sedla Na Výpřeži, kde jsme loni v listopadu zavěsili obrázek Sedmibolestné Panny Marie, a dále se vydali směrem k Osečné po červené turistické značce, kolem níž je rozeseto několik zajímavých drobných památek. Výborným průvodcem nám přitom byla knížka Marka Řeháčka "O pozoruhodných a tajemných místech Ještědských hor", z níž Mirek Pröller předčítal o historii navštívených míst. Prvním z nich byla mohyla letců, která připomíná havárii letadla v srpnu roku 1948. O kousek dál jsme navštívili vyhlídku Červený kámen a od ní pak sestoupili k nenápadnému "kameni loveckého štěstí", což je trojboký kamenný sloupek s výklenkem po desce, na níž bylo původně zaznamenáno, že na tomto místě v roce 1882 zastřelil jelena korunní princ Rudolf. Další zastávka byla u letos obnoveného dřevěného kříže hraběnky Winkelbauerové, v jehož blízkosti je další "lovecké štěstí", postavené na počest Kamila Rohana, který zde v roce 1869 zastřelil prvního srnce v nové oboře. Na lesní silničce jsme se setkali s rodinou Vojty Krále, kteří za námi přijeli autem, přešli jsme silnici do Světlé a o chvíli později se zastavili u "Pruského kříže", kde měl být za prusko-rakouské války pohřben mladý pruský rytmistr. Nedaleko odtud jsme v lese našli krásný kamenný "Friedrichův kříž", postavený v místech, kde byl v březnu roku 1882 nalezen zavražděný lesník Vincens Fridrich.
Pak už nás příjemná lesní cesta dovedla do Janova Dolu, jímž jsme šli kousek po silnici a pak odbočili k Jenišovskému rybníku a v jeho těsné blízkosti ležícímu prameni Ploučnice. Zde nám Honza Jiřiště přečetl několik místních pověstí o vodnících, které sesbíral rodák z českolipska Josef Alfred Taubmann. Někteří členové výpravy se od nás poté odpojili aby se dostali na vlak do Křižan nebo ke svým odstaveným autům, my ostatní jsme pokračovali do Osečné, kde jsme na náměstí obsadili sál restaurace U Slunce a využili volnou hodinu k vydatnému občerstvení. Autobus v 17.09 hodin nás pak zavezl do Stráže pod Ralskem, kde jsme se ještě stihli podívat k vyhořelému zámku, na němž se právě opravuje další část střechy. Dalším autobusem v 18.00 hodin jsme pak odjeli do České Lípy, kde byla tato velice povedená výprava ukončena.